Valtuusto, kokous 16.6.2025

§ 139 Valtuustoaloite Rantatien muuttamisesta kylätieksi (lisäpykälä)

TUUDno-2025-1446

Perustelut

Valtuutettu Antti Heikkilä ja useat valtuutetut esittivät seuraavan valtuustoaloitteen: 

Kylätiet ovat viimeisen vuosikymmenen aikana tulleet Suomeen. Malli on peräisin Hollannista ja kyseisiä kyläteitä löytyy tällä hetkellä mm. Espoosta, Tuusulasta, Hattulasta ja Pyhtäältä ja niistä saatu palaute on erittäin positiivista. Kylätiestatus parantaa kyseisten tieosuuksien liikenneturvallisuutta ja edistää niiden virkistyskäyttöä. Tuusulassa Kirkkotien pohjoinen osuus on vastikään muutettu kylätieksi ja kyseinen katuosuus toimiikin nykyisellään erinomaisesti.

Tuusulan Rantatie on valtakunnallisesti merkittävä museotie, jonka arvolle keskeisintä on sen kulttuurihistoriallinen merkitys monien Suomen kansallisromanttisen ajan keskeisten taiteilijoiden asuinympäristönä. Sen arvo on useiden museoiden ja yksittäisten kulttuurihistoriallisten kohteiden lisäksi maisemallisessa kauneudessa ja tien virkistyskäyttö turismin, lenkkeilyn, pyöräilyn ja eri tapahtumien kautta lisääntyykin vuosi vuodelta. Tiellä on erittäin suuri merkitys Tuusulan imagolle sekä kunnan veto-ja pitovoimalle. Rantatien varrella sijaitsevan Taistelukoulun alueen merkitys tulee myös tulevina vuosina kasvamaan.

Tien liikenneturvallisuus on heikentynyt paitsi tien huonon kunnon vuoksi, myös erilaisen liikenteen lisääntyessä, varsinkin kun alueen ajonopeuksia ei pystytä valvomaan eikä rajoittamaan. Tiellä on ollut useita läheltä piti -tilanteita viime vuosien aikana ja se on osa alueen koululaisten koulutietä. Tiellä liikkuu erityisesti kesäaikaan paljon turisteja. Tien heikko kunto tuo Tuusulan kunnalle merkittävän imagohaitan. Tien muuttaminen kylätieksi ratkaisisi em. ongelmat. Tie täyttää lähtökohtaisesti erinomaisesti kyläteille asetetun kriteeristön. Muutos kylätieksi on suhteellisen kevyt toimenpide sisältäen asfaltoinnin, mahdollisten hidasteiden rakentamisen ja maalaukset.

Rantatie on tällä hetkellä Uudenmaan ELY-keskuksen hallinnoima. Asemakaavassa tie on pääosin katualuetta, mutta pieni osuus on edelleen kaavallisesti maantietä. Kunta ei ole ottanut katualueosuuksia kadunpitoon. Tilanne on johtanut siihen, että tien uudistamisen kustannuksista neuvotellaan vuosikymmenestä toiseen kunnan ja ELY-keskuksen välillä. ELY-keskus on jo kustannuksellaan teettänyt suunnitelman tien muuttamisesta kylätieksi, mutta itse muutostyön rahoituksesta ei ole sopimusta.
Esitämme, että Tuusulan kunta edistää neuvotteluja tien muuttamisesta kylätieksi ELY-keskuksen kanssa kärkihankkeenaan ja varautuu tarvittaessa myös omalta osaltaan osallistumaan muutoksen toteutuskustannuksiin. Tarvittaessa kunta voi kaavoittaa Rantatien puuttuvat osat kaduksi, jos se edistää asiaa. Pääasia on, että työ saadaan käyntiin ilman, että se jää vuosikausiksi eri hallintokuntien väliseen limboon. Itse toteutus voidaan tehdä tarvittaessa vaiheittain, jolloin voidaan paitsi jakaa kustannuksia eri
vuosille, myös arvioida muutoksen konkreettisia vaikutuksia ja päättää loppuosan toteutuksesta niiden perusteella.

Rantatien muuttamisesta kylätieksi on keskusteltu vuosien aikana useissa alueen asukastilaisuuksissa, viimeksi Tuusulan Rantatieyhdistyksen tilaisuudessa 3.6.2025 Krapilla, jossa paikalla oli runsaan yleisön lisäksi myös Tuusulan kunnan ja Uudenmaan ELY-keskuksen edustajat. Tien muutokselle on vahva alueen asukkaiden tuki. Tuusulan kunnan on osaltaan aktiivisesti edistettävä muutosta kylätieksi poistamalla muutoksen mahdolliset kaavalliset esteet ja osallistumalla tarvittaessa myös muutoksen rahoittamiseen. Rantatiestä tulee huolehtia sen arvon edellyttämällä tavalla.

LIITE
Periaatekuva kylätiestä, valokuvia Tuusulan Kirkkotielle toteutetusta kylätien osuudesta

Päätös

Aloite lähetettiin kunnanhallituksen valmisteltavaksi.


Muutoksenhaku

Päätöksestä ei saa tehdä kuntalain 136 §:n mukaan oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta, koska päätös koskee vain valmistelua tai täytäntöönpanoa.