Perustelut
                        
                        Hallintosäännön 113 §:n mukaan toimielinten jäsenten ja esittelijän lisäksi kunnanhallituksen kokouksessa on läsnäolo- ja puheoikeus valtuuston puheenjohtajalla ja varapuheenjohtajilla kuntalain 18.2. §:n mukaan. Toimielin päättää muiden henkilöiden läsnäolo- ja puheoikeudesta. Toimielimen esittelijä tai puheenjohtaja voi päättää asiantuntijan kuulemisesta yksittäisessä asiassa. Asiantuntija voi olla läsnä kokouksessa asiasta käytävän keskustelun päättymiseen saakka.
                     
                    
                        
                            Ehdotus
                        
                        
                            
                                Esittelijä
                            
                            
                                    
                                        
                                            
                                                
                                    - 
                                        Arto Lindberg, pormestari, arto.lindberg@tuusula.fi
                                    
 
                                     
                                
                        
                        
                            
Kunnanhallitus päättää
	- että kunnanhallituksen kokouksiin osallistuvat kansliapäällikkö, hallintojohtaja, viestintäpäällikkö ja pöytäkirjanpitäjänä toimiva hallintopalvelusihteeri.
 
Lisäksi kunnanhallitus toteaa, että
	- pormestarilla on hallintosäännön 113 §:n nojalla oikeus kutsua kokouksiin asiantuntijoita yksittäisessä asiassa.
---
Avattuaan keskustelun asiasta, puheenjohtaja täydensi ehdotustaan siten, että hän esitti, että toimialuejohtajilla on oikeus osallistua kunnanhallituksen kokouksiin. 
                        
                     
                    
                        
                            Päätös
                        
                        Kunnanhallitus päätti
	- että kunnanhallituksen kokouksiin osallistuvat kansliapäällikkö, hallintojohtaja, viestintäpäällikkö ja pöytäkirjanpitäjänä toimiva hallintopalvelusihteeri
- että toimialuejohtajilla on oikeus osallistua kunnanhallituksen kokouksiin.
 
Lisäksi kunnanhallitus totesi, että
	- pormestarilla on hallintosäännön 113 §:n nojalla oikeus kutsua kokouksiin asiantuntijoita yksittäisessä asiassa.