Kunnanhallitus, kokous 7.4.2025

§ 150 Kellokosken jäähalli Oy, yhtiökokousedustajan valinta

TUUDno-2025-734

Valmistelija

  • Kari Ora, talousjohtaja, kari.ora@tuusula.fi

Perustelut

Kellokosken Jäähalli Oy varsinainen yhtiökokous pidetään 29. huhtikuuta 2025. Yhtiökokouksissa käsitellään yhtiöjärjestyksen mukaiset asiat ja valitaan yhtiölle hallitus.

Tuusulan kunnan edustajat yhtiön hallituksessa ovat Mats Fagerström puheenjohtaja, Sirpa Viiru ja Sami Mantela. Yhtiöjärjestyksen mukaan nykyinen hallitus jatkaa siihen saakka, kunnes uudet hallituksen jäsenet valitaan. Tuusulan kunnan ehdokkaat hallitusjäseniksi nimetään kuntavaalien jälkeen ja valitaan yhtiön ylimääräisessä yhtiökokouksessa syksyllä.

Tuusulan kunnan hallintosäännön 22§:n 2. mom. kohta 5 mukaan konsernijaoston toimivaltaan kuuluu päättää kunnan ehdokkaat tytär- ja osakkuusyhteisöjen hallituksiin sekä nimetä yhtiökokous- ja yhtymäkokousedustajat ja antaa heille omistaja-
ohjauksen edellyttämät toimintaohjeet. Konsernijaoston seuraava kokous on vasta 28.4.2025 ja yhtiökokous on jo 29.4.2025. Tästä syystä esitetään, että kunnanhallitus poikkeuksellisesti nimeää ehdokkaan yhtiön hallitukseen ja yhtiökokousedustajan ja että konsernijaosto vahvistaa yhtiökokousedustajan 28.4.2025. 

Ehdotus

Esittelijä

  • Kalle Ikkelä, pormestari, kalle.ikkela@tuusula.fi

Kunnanhallitus päättää  

  • nimetä talousjohtaja Kari Oran yhtiökokousedustajaksi 29.huhtikuuta 2025 pidettävään Kellokosken Jäähalli Oy:n yhtiökokoukseen
  • esittää, että konsernijaosto vahvistaa 28.4.2025 kokouksessaan yhtiökokousedustajan
  • tarkastaa ja allekirjoittaa pöytäkirjan tämän asian osalta heti kokouksessa

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin. 

Tiedoksi

talouden ohjaus, Konsernijaosto, Kellokosken Jäähalli Oy

Muutoksenhaku

Päätöksestä ei saa tehdä kuntalain 136 §:n mukaan oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta, koska päätös koskee vain valmistelua tai täytäntöönpanoa.