Valmistelija
                        
                        
                            
                                Risto Kanerva, vapaa-aikapalveluiden päällikkö, risto.kanerva@tuusula.fi
                            
                         
                    
                    
                        Perustelut
                        
                        Lilli Salmen ja Annika Lappalaisen valtuustoaloite nuorisovaltuutettujen kummivaltuutetuista uudelle valtuustokaudelle on kannatettava.  
Jokaiselle nuorisovaltuutetulle voidaan valita 1-2 kummivaltuutettua, ensisijaisesti siitä lautakunnasta tai toimielimestä, johon nuori on valittu.  Valtuutettujen tulisi edustaa, mikäli mahdollista, eri puolueita tai ryhmittymiä. 
Kummivaltuutettu perehdyttää nuorisovaltuutettua toimielimen ja kunnan toiminnassa ja olisi nuoren tukena koko hänen nuva-valtuustokautensa ajan. Aloitteessa kuvatut kummivaltuutetun tehtävät turvaavat ja kannustavat nuoria aktiivisuuteen toimielimessä. Nuoret saavat mahdollisuuden oppia luottamushenkilöiltä asiasisältöjen lisäksi yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja luottamushenkilöiden erilaisissa vaikuttamisympäristöissä. Nuorten ääni kuuluu, kun nuorisovaltuuston jäseniä otetaan mukaan tärkeiden päätösten ja ohjelmien valmisteluun. 
Toimielin, johon nuori tulee edustamaan nuorisovaltuustoa, pyrkii löytämään kummivaltuutetut ensisijaisesti vapaaehtoisten valtuutettujen keskuudesta. Nimeäminen tapahtuu uuden valtuustokauden ensimmäisessä toimielimen kokouksessa. 
Valtuustokummi ei toimi nuorisovaltuutetun valvojana / vastuuhenkilönä luottamushenkilöille suunnatuilla retkillä, koulutustapahtumissa tai seminaareissa. Vastuu- ja valvontatehtävistä sekä tarvittavista pelisäännöistä sovitaan erikseen. 
Ehdotamme, että kunnanvaltuusto tekee esityksestä periaatepäätöksen, jonka jälkeen valtuutettujen nimeämisestä ja toiminnasta tehdään vielä erillinen ohjeistus päätöksen mukaisesti. Tarkennetut ohjeet ovat valmiina valtuustokauden alkuun mennessä. 
Aloite tukee Unicefin lapsiystävällinen kunta -työtä ja lasten ja nuorten osallisuuden osalta. Nuorisovaltuusto tukee aloitevastausta. 
                     
                    
                    
                        Ehdotus
                        
                        
                            
                                Esittelijä
                            
                            
                                
                                    Katja Elo, vs. sivistysjohtaja, katja.elo@tuusula.fi
                                
                             
                        
                        
                            
Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta päättää