Kuvaus
Vireilletulo
Mäntsälän kunta, Heikinkuja 4, 04600 Mäntsälä, y-tunnus 0129261-5, on laittanut vireille 2.5.2025 Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksessa ympäristönsuojelulain (527/2014) 118 §:n mukaisen ilmoituksen melua aiheuttavasta tapahtumasta.
Kiinteistötiedot/työskentelyalue
Ilmoituksen mukainen tapahtuma Mitä Ihmettä-tapahtuman ulkoilmakonsertti järjestetään Mäntsälän jäähallin parkkialueella osoitteessa Veteraanitie 4, Mäntsälä.
Toimintakuvaus ja ympäristönsuojelutoimet
Ilmoituksen mukaan kohteessa järjestetään ulkoilmakonsertti lauantaina 24.5.2025 klo 12:00-22:15, josta ensimmäiset kolme tuntia on varattu äänitestaukselle ja varsinainen konsertti on klo 15:00-22:15. Konsertin käytännön järjestelyistä vastaa Tuusulanjärven tapahtumat Oy.
Ilmoituksen mukaan tapahtuman aiheuttama maksimi äänenpaine Laeq 5 min 10 metrin päässä on 95dB. Tämä syntyy äänentoistolaitteista, jotka on mitoitettu 3000 hengen ulkoilmakonserttia varten. Lähimmät häiriintyvät kohteet ovat Veteraanitien varrella olevat asunnot, joista lähimmät ovat noin 80 metrin päässä esiintymislavasta.
Äänentoistolaitteisto pyritään kalibroimaan niin, että ääni kohdistuu ennen kaikkea tapahtuma-alueelle. Melutilannetta seurataan omavalvonnalla.
Tapahtumasta tiedotetaan jakamalla paperinen tiedote lähimpiin asuinrakennuksiin.
Tarkastukset
Kohteeseen ei ole tehty tarkastusta.
Kuuleminen ja lausuntopyynnöt
Ilmoituksesta ei ole pyydetty lausuntoja eikä ilmoituksen vireilläolosta ole kuulutettu, koska ilmoitetun toiminnan ei voida katsoa olennaisesti vaikuttavan yleisiin ja yksityisiin etuihin, kun otetaan huomioon toiminnan ajankohta ja kesto sekä ilmoituksen johdosta annettavassa päätöksessä annettavat määräykset meluntorjunnasta. Toiminnanharjoittajan suorittamaa tiedottamista voidaan pitää tässä tapauksessa riittävänä.
Lisätietoa: Ympäristötarkastaja Antti Pösö (040 314 4875)
Päätös
Päätän ympäristönsuojelulain (527/2014) 122 §:n nojalla antaa Mäntsälän kunnalle jäähallin parkkipaikalla (Veteraanitie 4) järjestettävää tapahtumaa koskevat seuraavat määräykset:
1.Tapahtuma voidaan järjestää la 24.5.2025, Äänentoistolaitteiden käyttö on sallittu klo 12:00-22:15.
2. Tapahtumassa käytettävät äänentoistolaitteet tulee säätää ja suunnata siten, että melutaso lähimmissä häiriintyvissä kohteissa jää mahdollisimman pieneksi. Äänentoistolaitteet on säädettävä siten, että niiden melutaso pysyy enintään ilmoituksen mukaisella tasolla Laeq 5min 95 dB. Melutasoa on seurattava tapahtuman ajan.
3. Tapahtumasta on tiedotettava lähialueen asukkaille ja muille toimijoille ennen tapahtuman järjestämistä. Tiedotteesta tulee käydä ilmi tapahtuman järjestäjän yhteystiedot sekä tapahtuman alkamis- ja päättymisajankohta. Tiedotteen jakelualueen tulee olla riittävän laaja.
4. Toiminnassa tulee muutoin ympäristön pilaantumisen estämiseksi noudattaa, mitä ympäristönsuojelulaissa tai muualla lainsäädännössä säädetään tai niiden nojalla määrätään pohjaveden ja maaperän pilaamiskiellosta, ilmansuojelusta ja jätehuollon järjestämisestä.
5. Ympäristönsuojelulain 200 §:n nojalla määrään, että tätä päätöstä on noudatettava mahdollisesta muutoksenhausta huolimatta, jollei muutoksenhakuviranomainen toisin määrää.
Päätöksen perustelut
Ympäristösuojelulain (527/2014) 118 §:n mukaan toiminnanharjoittajan on tehtävä kunnan ympäristösuojeluviranomaiselle kirjallinen ilmoitus tilapäistä melua tai tärinää aiheuttavasta toimenpiteestä tai tapahtumasta, kuten rakentamisesta tai yleisötilaisuudesta, jos melun tai tärinän on syytä olettaa olevan erityisen häiritsevää. Ilmoitus on ympäristönsuojelulain 118.3 §:n mukaan tehtävä hyvissä ajoin ennen toimenpiteeseen ryhtymistä tai toiminnan aloittamista, kuitenkin viimeistään 30 vuorokautta ennen tätä ajankohtaa, jollei kunnan ympäristönsuojelumääräyksissä määrätä tätä lyhyemmästä ajasta.
Viranomaisen on ympäristönsuojelulain 122.1 §:n mukaan tehtävä ilmoituksen johdosta päätös, jossa voidaan antaa tarpeellisia määräyksiä ympäristön pilaantumisen ehkäisemisestä, toiminnan tarkkailusta ja tiedottamisesta asukkaille sekä jätelain mukaisten velvollisuuksien täyttämisestä.
Ilmoituksen käsittelyssä ja ilmoituksen johdosta tehdyssä päätöksessä on otettu huomioon ilmoitusta koskevan toiminnan sijainti, kesto ja tapahtuman luonne. Päätöksessä on rajoitettu tapahtuman toiminta-aika järjestäjän tekemän ilmoituksen mukaiseksi. Äänentoistolaitteiden käyttöaikaa rajoittamalla vähennetään ympäristön asukkaille aiheutuvaa meluhaittaa. (Määräys 1.)
Äänen suuntauksella ja melutason pitämisellä riittävän alhaalla varmistetaan, ettei tapahtumasta aiheudu merkittävää meluhaittaa. Melun leviämistä ympäristöön tulee pyrkiä estämään käytettävissä olevin keinoin. (Määräys 2.)
Ympäristönsuojelulain 122 §:n mukaisesti päätös sisältää myös määräyksen tiedottamisesta lähialueen asukkaille ja muille toimijoille. Tiedotteen jakelualueen tulee olla riittävän laaja. (Määräys 3.)
Päätöksessä on annettu määräys yleisestä huolehtimisvelvollisuudesta ympäristönsuojelulain ja jätelain sekä niiden alaisten säännösten ja määräysten toteuttamiseksi. (Määräys 4.)
Ympäristönsuojelulain 200 §:n mukaan viranomainen voi määrätä, että 122 §:ssä tarkoitettu määräystä tai päätöstä on muutoksenhausta huolimatta noudatettava. Muutoksenhakutuomioistuin voi kieltää päätöksen täytäntöönpanon. (Määräys 5.)
Käsittelymaksu
Keski-Uudenmaan ympäristölautakunta on 12.12.2023 § 171 hyväksynyt kunnan ympäristönsuojeluviranomaisen taksan. Ilmoituksen käsittelymaksu määräytyy ympäristönsuojeluviranomaisen taksan 3 §:n sekä maksutaulukon kohdan 24.1 mukaan ja on suuruudeltaan 378 €. Maksu on taksan 14.1 §:n mukaan suoritettava 14 vuorokauden kuluessa siitä, kun asiaa koskeva päätös on saanut lainvoiman. Viivästyneestä maksusta peritään kulloinkin voimassa olevaa viivästyskorkoa korkolain (633/1982) 4 §:n 1 momentissa tarkoitetun korkokannan mukaan. Ilmoituksen käsittelymaksusta valitetaan ympäristönsuojelulain 190 §:n mukaan samassa järjestyksessä kuin pääasiasta. Laskutus tapahtuu erillisellä laskulla päätöksen saatua lainvoiman.
Oikeusohjeet
- Ympäristönsuojelulaki (527/2014): 84, 85, 118, 121, 122, 190, 191, 200, 201, 205 §
- Valtioneuvoston asetus ympäristönsuojelusta (713/2014): 24, 26 §
- Ympäristönsuojeluviranomaisen taksa (Keski-Uudenmaan ympäristölautakunta 12.12.2023 § 171)
- Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksen toimintasääntö (Keski-Uudenmaan ympäristölautakunta 11.5.2021 § 52) ja
- Tuusulan kunnan hallintosääntö (Tuusulan kunnanvaltuusto 9.12.2024 § 126).
Nähtävilläolo
Päätös ja asiakirjat pidetään nähtävillä valitusaikana Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksen verkkosivuilla www.keskiuudenmaanymparistokeskus.fi
Tiedoksianto
Päätös annetaan tiedoksi valitusosoituksineen tavallisena tiedoksiantona:
- Hakija
- Uudenmaan ELY-keskus, kirjaamo.uusimaa@ely-keskus.fi
Muille asianosaisille kuuluttamalla päätöksestä Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksen ja Mäntsälän kunnan verkkosivuilla 19.5.-25.6.2025 välisenä aikana.