§ 7 Pertuntie, C32 Nopeusrajoitus 40 km/h -merkkien lisääminen

Lataa  Kuuntele 

TUUDno-2025-226

Päätöspäivämäärä

27.4.2025

Päätöksen tekijä

Liikenneinsinööri

Päätöksen peruste

Tuusulan kunnan hallintosääntö, erityiset toimivaltuudet, yhdyskuntatekniikka

Kuvaus

Pertuntie-Opintiellä on voimassa 40 km/h nopeusrajoitusalue välillä Riihihaanpolku-Timontie. Koska nopeusrajoitusalue on melko laaja ja kyseisellä välillä on pitkiä suoria katuosuuksia, ovat ylinopeudet melko yleisiä. Samalla katuvälillä on useita suojateitä, joita käyttävät mm. Pertun koulun oppilaat.

Liikenneturvallisuuden parantamiseksi esitän, että Pertuntielle lisätään molemmille ajosuunnille liikennemerkit C32 Nopeusrajoitus ”40” ja H24 Tekstillinen lisäkilpi ”Alue”. Liikennemerkkien sijoittamiskohdat on esitetty liitteen liikennemerkkisuunnitelmassa. Liikennemerkit toteutetaan normaalikokoisina.

Lisätiedot: Jouni Rintanen, p. 040 314 3570, jouni.rintanen(at)tuusula.fi 

Päätös

Liikennesuunnittelijan esityksestä päätän, että Pertuntielle lisätään molemmille ajosuunnille liikennemerkit C32 Nopeusrajoitus ”40” ja H24 Tekstillinen lisäkilpi ”Alue”. Merkkilisäykset tehdään edellä esitetyn ja liikennemerkkisuunnitelman mukaisesti.

Liikennemerkkien hankkimisesta ja asentamisesta vastaavat työnjohtajat Keijo Salminen, p. 040 314 4508, keijo.salminen(at)tuusula.fi / Antti Kyynäräinen, p. 040 314 4506, antti.kyynarainen(at)tuusula.fi. 

Kun liikennemerkit on asennettu, tulee siitä ilmoittaa tekniselle avustajalle Anne Paakkiselle, p. 040 314 3571, anne.paakkinen(at)tuusula.fi. 

Allekirjoitus

Jukka-Matti Laakso, liikenneinsinööri

Organisaatiotieto

Yhdyskuntatekniikka