Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta, kokous 26.3.2025

§ 27 Muut asiat

Perustelut

INFOT

Nuorisopalveluiden ajankohtaiskatsaus
Alueellisen nuorisotyön päällikkö Tuulia Hongisto

Keskisen Uudenmaan Musiikkiopisto
Musiikkiopiston rehtori Sauli Tyni

Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta keskusteli ja käsitteli

  • Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta valitsi kokouksessaan 26.2.2025 keskuudestaan Tuusulan museon edustajat valtakunnallisille museopäiville. Yksi valittu edustaja oli lautakunnan jäsen Saara Aulanko. Lautakunta nimesi hänet museoliiton äänivaltaiseksi vuosikokousedustajaksi. Aulanko on estynyt osallistumaan museopäiville. Lautakunta valitsi, että museovirkailija Emmi Kaartinen osallistuu Aulangon tilalle Tuusulan museon edustajaksi valtakunnallisille museopäiville äänivaltaisena vuosikokousedustajana.
  • vs. sivistysjohtaja Elo kertoi ajankohtaisen tilannekatsauksen sivistyksen toimialueeseen vaikuttavien rekryjen tilanteesta. 

Muutoksenhaku

Päätöksestä ei saa tehdä kuntalain 136 §:n mukaan oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta, koska päätös koskee vain valmistelua tai täytäntöönpanoa.