TUUDno-2025-579
Tuusulan kunnan hallintosääntö, toimivalta talousasioissa.
Tuusulan kunta on liittynyt Hansel Oy:n Monitoimi- ja tulostuslaitteet palveluineen 2021–2025 -puitejärjestelyyn. Puitejärjestelyn kautta kunta hankkii monitoimi- ja tulostuslaitteet huoltopalveluineen sekä niiden käyttöön tai ohjaamiseen tarvittavat ohjelmistot ja ratkaisut, kuten turvatulostusjärjestelmän. Puitejärjestelyn hyötynä on valmiiksi kilpailutetut tuotteet ja palvelut, joka takaa kustannustehokkaan hintatason. Nykyisenä sopimustoimittajana on Canon Oy. Canonin kanssa sopimus päättyy 11/2025.
Hansel Oy on nyt valmistelemassa Tulostuslaitteet palveluineen 2025 -puitejärjestelyä, joka on jatkoa Monitoimi- ja tulostuslaitteet palveluineen 2021–2025 -puitejärjestelylle. IT-palvelupäällikkö esittää, että Tuusulan kunta liittyy uuteen Tulostuslaitteet palveluineen 2025 -puitejärjestelyyn ja että kunta hankkii tulostuslaitteet palveluineen puitejärjestelyä hyödyntäen sen jälkeen, kun nykyinen sopimus Canon Oy:n kanssa on umpeutunut. Puitejärjestelystä tulee usean toimittajan puitejärjestely ja se vaatii asiakaskohtaisen minikilpailutuksen. Hansel Oy vastaa sopimushallinnasta ja toimii asiakkaiden tukena koko sopimuskauden ajan.
Hankintojen suuruus neljän vuoden sopimusjaksolla arvioidaan olevan noin 275 000 euroa (alv 0). Laitehankinnat rahoitetaan kunnan erillisesti kilpailuttaman tai muuten valitun leasingsopimuksen mukaisesti. Huoltosopimukset sekä muut palvelut katetaan yksiköiden käyttökuluista.
Päätän