§ 17 Avustushakemuspäätös, kerta-avustus, PadelFest 2025 -tapahtuma

Lataa  Kuuntele 

TUUDno-2025-453

Päätöspäivämäärä

3.3.2025

Päätöksen tekijä

Sivistysjohtaja

Päätöksen peruste

Kunnanhallituksen päätös 27.1.2025 § 29 kerta-avustusten periaatteista ja kriteereistä.
Kunnanhallituksen päätös 27.11.2023 § 472 kunnan jakamien avustusten uudistamisesta.

Kuvaus

Kolmannen ja neljännen sektorin järjestämää, paikallista kansalaistoimintaa tekevät yhdistykset ja yhteisöt sekä yksittäiset toimijat voivat hakea kunnalta avustuksia. Avustusta voidaan pääsääntöisesti myöntää hakijalle, jonka kotipaikka ja toiminta ovat Tuusulassa tai toimintaan, joka kohdentuu tuusulalaisiin.    

Avustettavan toiminnan on oltava Suomen lakien ja säädösten sekä hyvän tavan mukaista. Avustuksen hakijan harjoittama toiminta ei saa olla ristiriidassa kunnan strategian ja yhteisen toimintatavan, eettisten ohjeiden tai yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelman kanssa. Tuusulan kunnalla on käytössä avustustoiminnan yleiset periaatteet, jotka koskettavat kaikkia avustuksia. Tämän lisäksi osalla avustuksista on käytössä avustuskohtaisia myöntökriteereitä. Avustusten myöntäminen perustuu aina harkintaan. Harkinnassa otetaan huomioon avustettavan toiminnan tarkoitus, laajuus, laatu sekä kokonaisvaikuttavuus.

Kerta-avustukset ovat yksi Tuusulan kunnassa käytössä olevista avustusmuodoista ja niiden haku on jatkuva, eli avustuspäätöksiä tehdään ympäri vuoden avustusmäärärahojen puitteissa. Kerta-avustusta voi hakea tapahtumaan, matkaan, uuteen asukaslähtöiseen toimintaan tai talkoisiin.

PadelFest 2025 -tapahtuma

Tuusulan kuntaan on 13.2.2025 saapunut avustushakemus, jolla Padel Farmi Rusutjärvi hakee 1100 euron avustusta PadelFest 2025 -tapahtuman järjestämiseksi.

PadelFest 2025 -tapahtuma järjestetään 7.6.2025 Tuusulan Rusutjärvellä PadelFarmin padelkentällä ja ympäristössä. Tapahtuma tarjoaa kaikenikäisille kävijöille monipuolista ohjelmaa, ja padelharrastajille kilpailullisen turnauksen. Tapahtuma on maksuton ja saavutettava, ainoastaan Americano-mallinen padelturnaus on maksullinen.

Kerta-avustusta haetaan tapahtuman markkinointi- ja viestintäkuluihin sekä tapahtuman yleisöpalveluiden ja ohjeisohjelman kustannuksiin (wc-vuokraus, lasten aktiviteetit, äänentoisto).

Esitys

Tällä päätöksellä myönnetään 800 euron kerta-avustus PadelFest 2025 -tapahtuman markkinointi- ja viestintäkuluihin sekä tapahtuman yleisöpalveluiden ja oheisohjelman kustannuksiin.

Avustuksen saaja vastaa siitä, että avustus tulee käytetyksi kunnan avustusperiaatteiden mukaisesti. Avustus on käytettävä siihen tarkoitukseen, johon se on myönnetty. Käyttötarkoituksen muutos aiheuttaa avustuksen takaisinperinnän, mikäli asiasta ei ole etukäteen sovittu kunnan kanssa. Avustuksen saajan on myös informoitava kuntaa välittömästi, mikäli saajan kyvyssä toteuttaa avustuksen kohteena oleva toiminta, osittain tai kokonaan, tapahtuu muutos. Käyttämättä jäänyt avustus tulee palauttaa kunnalle.

Avustuksen saajan tulee mainita viestinnässään ja markkinoinnissaan eri viestintäkanavissa, että toimintaa on tukenut Tuusulan kunta.

Avustuksen saaja raportoi myöntäjälle avustuksen käytöstä 31.12.2025 mennessä sähköisesti.

Päätös

Päätän myöntää 800 euron kerta-avustuksen PadelFest 2025 -tapahtuman markkinointi- ja viestintäkuluihin sekä yleisöpalveluiden ja oheisohjelman kustannuksiin.

Avustuksen saajan tulee mainita viestinnässään ja markkinoinnissaan eri viestintäkanavissa, että toimintaa on tukenut Tuusulan kunta.

Avustuksen saaja raportoi myöntäjälle avustuksen käytöstä 31.12.2025 mennessä sähköisesti.

Allekirjoitus

Katja Elo
vs. sivistysjohtaja

Organisaatiotieto

Sivistys