TUUDno-2025-523
Tuusulan kunnan hallintosääntö, erityiset toimivaltuudet, yhdyskuntatekniikka
Kuntalaispalautteen ja maastokäyntien mukaan Pataljoonantien länsipään linja-autopysäkkilevennyksillä pysäköidään säännöllisesti, vaikka Pataljoonantiellä on voimassa pysäköintikieltoalue. Pataljoonantiellä ei ole linjaliikennettä, mutta pysäkit ovat perusteltuja, koska niitä käyttävät Monioon suuntautuva tilausliikenne.
Liikenneturvallisuuden parantamiseksi ja luvattoman pysäköinnin vähentämiseksi esitän, että Pataljoonantien länsipään linja-autopysäkeille lisätään E6 Linja-autopysäkki -merkkien alle lisäkilvet ”Tilausliikenne”. Lisäkilvet toteutetaan kelta-mustina ja 45 mm tekstikoolla. Liikennemerkkien sijoittamiskohdat on esitetty liitteen liikennemerkkisuunnitelmassa.
Lisätiedot: Jouni Rintanen, p. 040 314 3570, jouni.rintanen@tuusula.fi
Liikennesuunnittelijan esityksestä päätän, että Pataljoonantien länsipään linja-autopysäkeille lisätään E6 Linja-autopysäkki -merkkien alle lisäkilvet ”Tilausliikenne”. Merkkilisäykset tehdään edellä esitetyn ja liikennemerkkisuunnitelman mukaisesti.
Liikennemerkkien hankkimisesta ja asentamisesta vastaavat työnjohtajat Keijo Salminen, p. 040 314 4508, keijo.salminen@tuusula.fi / Antti Kyynäräinen, p. 040 314 4506, antti.kyynarainen@tuusula.fi.
Kun liikennemerkit on asennettu, tulee siitä ilmoittaa tekniselle avustajalle Anne Paakkiselle, p. 040 314 3571, anne.paakkinen@tuusula.fi.