Valtuusto, kokous 12.5.2025

§ 71 Tilapäinen valiokunta

TUUDno-2024-2412

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

17 valtuutettua ovat 9.12.2024 allekirjoitetulla asiakirjalla pyytäneet valtuustoa asettamaan kuntalain 34 ja 35 §:n mukaisesti tilapäisen valiokunnan arvioimaan pormestarin luottamusta.

Kuvaus prosessista yleisesti

Luottamushenkilön erottaminen

Kuntalain 34 §:n mukaan, valtuusto voi erottaa luottamushenkilön kesken toimikauden, mikäli tämä ei nauti valtuuston luottamusta. Asia tulee vireille vähintään neljäsosan valtuutetuista niin vaatiessa (kuntalain 34.4 §). Kun asia on tullut vireille, tulee kunnanhallituksen saattaa valtuuston päätettäväksi, asetetaanko kuntalain 35 §:n mukaisesti tilapäinen valiokunta valmistelemaan asiaa. 

Tilapäisen valiokunnan asettaminen

Valtuusto enemmistöpäätöksellään päättää asettaako se tilapäisen valiokunnan arvioimaan pormestarin luottamusta. Jos valtuusto päättää asettaa valiokunnan, se aloittaa itse sen valmistelun.

Kuntaliiton suositus valiokunnan jäsenmääräksi on viisi, tai korkeintaan seitsemän jäsentä ja heille varajäsenet.

Tasa-arvolain 4.2 §:n mukaisesti on kiinnitettävä huomiota valiokunnan kokoonpanossa myös sukupuoleen, jotta valiokunnassa (varsinaisissa sekä varajäsenissä) toista sukupuolta on oltava vähintään 40 prosenttia.

Valtuusto valitsee valiokuntaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan varsinaisista jäsenistä.

Tilapäisen valiokunnan työskentely

Työskentelynsä aluksi valiokunnan on syytä koota kaikki se aineisto, joka asiassa on kertynyt. Tilapäinen valiokunta päättää, miten ja keneltä se hankkii asiassa selvitystä. Luottamuksen/epäluottamuksen perusteita voidaan tiedustella valiokunnan toimesta aloitteen allekirjoittajilta. Oleellista on hankkia asiassa tasapuolisesti selvitystä.

Asianosaista on kuultava hallintomenettelyssä (hallintolaki 34 §). Erottamisen kohteena olevalle luottamushenkilölle on varattava tilaisuus antaa selityksensä luottamuksen menetyksen syistä ja erottamisvaatimuksesta. Valiokunnan on tarkoituksenmukaista järjestää kuuleminen, kun ratkaisun perusteeksi tarvittavat selvitykset on saatu. Näin varmistetaan asianosaisen oikeus tulla kuulluksi merkityksellisistä vaatimuksista ja selvityksistä. Kuulemistarkoituksessa tilapäinen valiokunta antaa tiedoksi asianosaiselle valmistelemansa muistion liitteineen. Asianosaiselle on ilmoitettava kuulemisen tarkoitus ja selityksen antamiselle varattu asian laatuun nähden riittävä määräaika. Asianosaiselle on samalla ilmoitettava, ettei määräajan noudattamatta jättäminen estä asian ratkaisemista. Mikäli valiokunta saa kuulemisen jälkeen asiassa lisäselvitystä, jotka voivat vaikuttaa asian käsittelyyn, tulee kuuleminen järjestää uudelleen.

Kuntalain 35.3 §:n mukaan tilapäisen valiokunnan on hankittava sen valmisteltaviin kuuluvissa asioissa kunnanhallituksen lausunto. Lähtökohtana on, että kunnanhallitukselle varataan tilaisuus antaa lausuntonsa asiasta asianosaisen kuulemisen jälkeen, ennen asian viemistä valtuuston käsiteltäväksi.

Valiokunta laatii asiasta muistion ja tekee päätösehdotuksen suoraan valtuustolle. Tämä ei edellytä kunnanhallituksen valmistelua valtuustolle kuntalain 93 §:n mukaisesti.

Tilapäisen valiokunnan päätösehdotus

Päätösehdotus toimii pohjaesityksenä valtuustolle.

Valtuusto voi erottaa luottamushenkilön enemmistöpäätöksellä, mikäli tämä ei nauti valtuuston luottamusta.

Mahdollinen erottamispäätös on perusteltava ja siinä on mainittava, mihin luottamuspula perustuu. Perusteluissa tulee hallintolain 45 §:n 1 momentin mukaan ilmoittaa, mitkä seikat ja selvitykset ovat vaikuttaneet ratkaisuun sekä mainittava sovelletut säännökset.

Kuntalaissa tai muualla lainsäädännössä ei ole tarkemmin säädetty siitä, millä perusteilla valtuusto voi erottaa luottamushenkilön epäluottamuksen vuoksi. Luottamuksen tai sen puuttumisen arviointi on luonteeltaan poliittista ja tapauskohtaista, eikä sitä ole haluttu laissa tarkemmin rajata. Kysymys on ensisijaisesti poliittisesta ja tarkoituksenmukaisuusharkinnasta päätöksenteossa. Erottamisen perusteiden tulee kuitenkin olla asiallisia, eivätkä ne voi perustua mielivaltaan tai olla syrjiviä. Valtuusto voi siten käyttää laajaa harkintavaltaansa niissä raameissa, jotka perustuslaki ja hallintolaki yleisesti hallinnolle asettavat.

Muodollinen oikeellisuus korostuu: Päätös voi kumoutua kunnallisvalituksen johdosta päätöksen menettelyvirheen, toimivallan ylityksen tai muun lainvastaisuuden vuoksi.

Tilapäisen valiokunnan asiakirjat ja asiakirjajulkisuus

Tilapäinen valiokunta on julkisuuslain 4.1 §:n 4 kohdassa tarkoitettu kunnallinen viranomainen, ja sen laatimiin ja vastaanottamiin asiakirjoihin sovelletaan julkisuuslakia. Valiokunnan pöytäkirjat tulevat julkisiksi, kun pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu, lukuun ottamatta salassa pidettäviä tietoja.  Asianosaisen tiedonsaantioikeus ulottuu muihinkin kuin julkisiin asiakirjoihin, jos ne voivat vaikuttaa hänen asiansa käsittelyyn.

Valiokunnan sisäiset valmistelumuistiinpanot ja sähköpostivaihto eivät lähtökohtaisesti ole viranomaisen asiakirjoja, ellei niitä liitetä pöytäkirjoihin tai arkistoida.

Esteellisyydestä

Tilapäisessä valiokunnassa sovelletaan yleisesti hallintolain 28 §:n esteellisyysperusteita. Erottamisasiaa koskevan valtuustoaloitteen allekirjoittamisen ei voida katsoa tekevän allekirjoittajista sellaisia asianosaisia, että he olisivat esteellisiä osallistumaan asian käsittelyyn valtuustossa tai muissa toimielimissä. Aloitteen allekirjoittaja voidaan myös valita asiaa valmistelevan tilapäisen valiokunnan jäseneksi.

Kuntalain 97.1 §:n mukaan jos asia koskee valtuutettua itseään, on hän esteellinen käsittelemään asiaa valtuustossa. 

Ehdotus

Esittelijä

Kari Ora, talousjohtaja, kari.ora@tuusula.fi

Kunnanhallitus päättää ehdottaa valtuustolle, että

VALTUUSTO päättää

  • asettaa keskuudestaan kuntalain 35 §:ssä tarkoitetun tilapäisen valiokunnan arvioimaan pormestari Kalle Ikkelän luottamusta
  • valita tilapäiseen valiokuntaa vähintään viisi, mutta enintään seitsemän jäsentä ja kullekin henkilökohtaisen varajäsenen
  • nimetä varsinaisista jäsenistä valiokunnan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan
  • että valiokunnan työskentelyssä noudatetaan soveltuvin osin kunnan hallintosäännön määräyksiä ja että asiat käsitellään puheenjohtajan selostuksen pohjalta
  • että valiokunta ottaa sihteeriksi kunnan vs. lakimiehen Antti Vehin.

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin

Esteellisyys

Kalle Ikkelä

Kokouskäsittely

Puheenjohtaja Ikkelä ilmoitti olevansa hallintolain 28.1 pykälän kohdan 1 mukaisesti esteellinen (osallisuusjäävi) ja poistui kokouksesta asian käsittelyn ja päätöksenteon ajaksi. Puheenjohtajana toimi 1. varapuheenjohtaja Anna Yltävä. 
Pormestari Ikkelän henkilökohtainen v​​​​​arajäsen Pekka Laakso saapui kokoukseen klo 17.30.

Vs.​​​​​lakimies Antti Vehi selosti asiaa kokouksessa. 

Ehdotus

Valtuusto päättää

  • asettaa keskuudestaan kuntalain 35 §:ssä tarkoitetun tilapäisen valiokunnan arvioimaan pormestari Kalle Ikkelän luottamusta
  • valita tilapäiseen valiokuntaa vähintään viisi,​ mutta enintään seitsemän jäsentä ja kullekin henkilökohtaisen varajäsenen
  • nimetä varsinaisista jäsenistä valiokunnan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan
  • että valiokunnan työskentelyssä noudatetaan soveltuvin osin kunnan hallintosäännön määräyksiä ja että asiat käsitellään puheenjohtajan selostuksen pohjalta
  • että valiokunta ottaa sihteeriksi kunnan vs. lakimiehen Antti Vehin.

Päätös

Valtuusto päätti

  • asettaa keskuudestaan kuntalain 35 §:ssä tarkoitetun tilapäisen valiokunnan arvioimaan pormestari Kalle Ikkelän luottamusta
  • valita tilapäiseen valiokuntaan Aarno Järvisen, Mika Timosen, Tuija Reinikaisen, Janne Mellinin, Outi Huuskon, Ari Nymanin, Monica Avellanin. Heidän varajäseniksi valiokuntaan valittiin Aila Koivunen, Johanna Sipiläinen, Kari Friman, Lilli Salmi, Eeva-Liisa Nieminen, Matti Alanko ja Raimo Stenvall. 
  • nimetä varsinaisista jäsenistä valiokunnan puheenjohtajaksi Aarno Järvisen ja varapuheenjohtajaksi Mika Timosen
  • että valiokunnan työskentelyssä noudatetaan soveltuvin osin kunnan hallintosäännön määräyksiä ja että asiat käsitellään puheenjohtajan selostuksen pohjalta
  • että valiokunta ottaa sihteeriksi kunnan vs. lakimiehen Antti Vehin.

Esteellisyys

Kalle Ikkelä

Eriävä mielipide

Valtuusto 3.2.2025 § 4
Eriävä mielipide


Tänään valtuustossa päätettiin perustaa tilapäinen valiokunta pormestarin epäluottamuksesta. Vastustin tilapäisen valiokunnan perustamista, koska yhtään perusteltua syytä epäluottamukselle ei esitetty. Pormestaria ei toimikauden aikana olla huomautettu missään vaiheessa, tarkastuslautakunta ei ole havainnut moitteen sijaa toiminnassa eikä valtuuston pormestarille asettamissa velvoitteissa. Kuntalaki edellyttää valiokunnalta perusteluja epäluottamukselle. Laki on sama kuin kunnanjohtajalle. Ainut ero on, että kunnanjohtajan erottamiseen tarvitaan 2/3 valtuuston enemmistö, pormestarin tapauksessa määräenemmistö ½ riittää. Perusteet pitää kuitenkin olla.  Tilapäisiä valiokuntia ei pidä huvin vuoksi perustaa eikä varsinkaan vaalien alla.

Pasi Huuhtanen, valtuutettu

Kokouskäsittely

Pormestari Ikkelä ilmoitti olevansa hallintolain 28.1 pykälän kohdan 1 mukaisesti esteellinen (osallisuusjäävi) ja poistui kokouksesta asian käsittelyn ja päätöksenteon ajaksi. V​​​​​aravaltuutettu Kari Kinnunen saapui kokoukseen klo 18.13.

Puheenjohtajan avattua asiasta keskustelun, valtuutettu Mäki-Kuhna esitti muutosesityksen valtuutettu Ahlgrenin kannattamana:

Muutosesitys: Tilapäistä valiokuntaa ei tule perustaa.

Puheenjohtaja totesi, että koska oli tehty kannatettu muutosesitys, on asia ratkaistava äänestämällä. Valtuusto hyväksyi puheenjohtajan esityksen, että ne, jotka kannattavat pohjaehdotusta, äänestävät "JAA" ja ne, jotka kannattavat Mäki-Kuhnan tekemää muutosesitystä, äänestävät "EI". 

Suoritetussa äänestyksessä annettiin
 

  • 36"JAA"ääntä (Matti Alanko, Jari Anttalainen, Monica Avellan, Hanna Catani, Janne Hermunen, Outi Huusko, Jari Immonen, Aarno Järvinen, Taina Ketvell, Kim Kiuru, Aila Koivunen, Päivö Kuusisto, Elisa Laitila, Annika Lappalainen, Mira Lehtinen, Mila Lehtonen, Kati Lepojärvi, Arto Lindberg, Ari Loponen, Karita Mäensivu, Eeva-Liisa Nieminen, Ari Nyman, Liisa Palvas, Tuija Reinikainen, Kirsti Ruislehto, Jari Räsänen, Jussi Salonen, Henri Savolainen, Johanna Sipiläinen, Emmi Sirniö, Raimo Stenvall, Mika Timonen, Laura Vaarnas, Margita Winqvist, Anna Yltävä, Anu Åberg)
  • 15"EI"-ääntä (Jukka Ahlgren, Pasi Huuhtanen, Kari Kinnunen, Topi Korpinen, Elina Laine, Janne Mellin, Mika Mäki-Kuhna, Ulla Rosenqvist, Risto Rämö, Lilli Salmi, Antti Seppälä, Ruut Sjöblom, Tapio Tammilehto, Lauri Untamo, Laura Åvall)


Suoritetussa äänestyksessä annettiin 36 jaa-ääntä ja 15 ei-ääntä. Puheenjohtaja totesi pohjaesityksen tulleen valtuuston päätökseksi.
Valtuutettu Pasi Huuhtanen ilmoitti päätöksestä eriävän mielipiteen. Toimitettu kirjallinen perustelu eriävään mielipiteeseen on liitetty pöytäkirjaan. 

Puheenjohtajan jatkettua asiasta keskustelua, puheenjohtaja esitti valiokunnan jäsenehdokkaat. Valtuusto hyväksyi jäsenehdotukset yksimielisesti. 
 

Kokouksen aikana pidettiin tekninen tauko klo 18.25 -18.30.
Valtuutettu Sjöblom poistui kokouksesta klo 18.25 asian käsittelyn aikana, varavaltuutettu Kari Kinnunen saapui 18.30 hänen tilalleen. 

Perustelut

Perustelut 

Tilapäinen valiokunta on julkisuuslain 4.1 §:n 4 kohdassa tarkoitettu kunnallinen viranomainen,​ ja sen laatimiin ja vastaanottamiin asiakirjoihin sovelletaan julkisuuslakia. Valiokunnan pöytäkirjat tulevat julkisiksi,​ kun pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastettu,​ lukuun ottamatta salassa pidettäviä tietoja.

Ehdotus

Tilapäinen valiokunta päättää, että

  • tilapäisen valiokunnan työskentelystä tiedottaa tarvittaessa tilapäisen valiokunnan puheenjohtaja.

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti, että

  • tilapäisen valiokunnan työskentelyn tiedottamisesta päättää valiokunnan puheenjohtaja

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

17 valtuutettua ovat 9.12.2024 allekirjoitetulla asiakirjalla pyytäneet valtuustoa asettamaan kuntalain 34 ja 35 §:n mukaisesti tilapäisen valiokunnan arvioimaan pormestarin luottamusta. 

Valtuuston kokouksessa 3.2.2025 suoritetun äänestyksen perusteella valtuusto päätti asettaa tilapäisen valiokunnan.

Tilapäiseen valiokuntaa valittiin varsinaisiksi jäseniksi Aarno Järvinen, Mika Timonen, Tuija Reinikainen, Janne Mellinin, Outi Huusko, Ari Nyman, ja Monica Avellan. Heidän varajäseniksi valiokuntaan valittiin Aila Koivunen, Johanna Sipiläinen, Kari Friman, Lilli Salmi, Eeva-Liisa Nieminen, Matti Alanko ja Raimo Stenvall. Puheenjohtajaksi valittiin Aarno Järvinen ja varapuheenjohtajaksi Mika Timonen.

Tilapäisen valiokunnan sihteeriksi valittiin kunnan vs. lakimies Antti Vehi.

 

Ehdotus

Esittelijä

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää

  • hankkia tarvittavat selvitykset luottamuksen arvioinniksi. Selvitykseen voi kuulua asiantuntijalausuntoja
  • kuulla asianosaista, siinä vaiheessa kun tilapäinen valiokunta on kerännyt asiassa kaiken muun tarvittavan selvityksen
  • hankkia asiassa kunnanhallituksen lausunnon, kun se on ensin kuullut asianosaista
  • viedä selvityksen ja kuulemisien perusteella laaditun päätösehdotuksensa valtuuston päätettäväksi.

 

Päätös

 Tilapäinen valiokunta päätti

  • pyytää asiassa alkuperäisen valtuustoaloitteen allekirjoittaneilta (heidän niin halutessaan) antamaan oman käsityksensä asiasta, tai osana muiden allekirjottaneiden kanssa, tai osana oman ryhmän lausuntoa
  • pyytää kuultavaksi kunnan entisen henkilöstöjohtajan Heikki Longan
  • pyytää kuultavaksi kunnan entisen kansliapäällikön Reijo Siltalan
  • pyytää kultaviksi kunnan pääluottamusmiehet

Kokouskäsittely

Tilapäinen valiokunta täsmensi päätösehdotusta,ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti. 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta päätti edellisessä kokouksessaan pyytää asiassa alkuperäisen valtuustoaloitteen allekirjoittaneilta (heidän niin halutessaan) antamaan oman käsityksensä asiasta, tai osana muiden allekirjottaneiden kanssa, tai osana oman ryhmän lausuntoa.

Tilapäinen valiokunta päätti edellisessä kokouksessaan hankkia tarvittavat selvitykset luottamuksen arvioinniksi. 

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää 

  • merkitä tiedoksi 9.12.2024 valtuustoaloitteen allekirjoittaneiden lausunnot
  • asiassa kuultavaksi kutsutun henkilön tulleen kuulluksi.

 

Päätös

Tilapäinen valiokunta

  • merkitsi asiassa kuultavaksi kutsutun henkilön tulleen kuulluksi
  • päätti jatkaa asiassa kuultavaksi kutsuttavien henkilöiden kuulemisia.

 

lisäksi tilapäinen valiokunta päätti

  • että sihteeri kokoaa saadut lausumat ja toimittaa ne valiokunnan jäsenille.

Kokouskäsittely

Puheenjohtajan avattua keskustelun asiasta hän teki muutoksen päätösehdotukseen seuraavasti:

 

Tilapäinen valiokunta

  • merkitsee asiassa kuultavaksi kutsutun henkilön tulleen kuulluksi
  • päättää jatkaa asiassa kuultavaksi kutsuttavien henkilöiden kuulemisia.

 

lisäksi tilapäinen valiokunta päättää

  • että sihteeri kokoaa saadut lausumat ja toimittaa ne valiokunnan jäsenille.

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Päätetään toimielimen pöytäkirjan tarkastuksesta ja asiakirjojen julkisuudesta.

Valiokunnan kokouksissa käydyt keskustelut sekä asianosaisten suullisessa kuulemisessa kertomat asiat eivät ole sellaisenaan julkisia. Niiden sisältö kirjataan valiokunnan päättämällä tavalla pöytäkirjoihin sekä loppuraporttiin/ muistioon, jotka ovat julkisia asiakirjoja.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Valiokunta päättää että

  • pöytäkirjan tarkastajana toimivat puheenjohtaja ja sihteeri. Mikäli puheenjohtaja ja sihteeri ovat eri mieltä kokouksen kulusta, pöytäkirja laaditaan puheenjohtajan näkemyksen mukaan. Pöytäkirjan allekirjoittaa puheenjohtaja ja varmentaa sihteeri. Pöytäkirja voidaan allekirjoittaa ja tarkastaa sähköisesti.
  • Valiokunnan kokouspöytäkirjat julkaistaan kunnan verkkopalvelussa kaikki samaan aikaan, kun valiokunnan työ on valmis
  • Valiokuntatyössä tehdyt mahdolliset äänitallenteet ja kirjalliset muistiinpanot eivät ole julkisia asiakirjoja. 

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Toimielin päättää kokoustensa ajan ja paikan. Kokous pidetään myös,​ milloin puheenjohtaja katsoo kokouksen tarpeelliseksi tai enemmistö toimielimen jäsenistä tekee puheenjohtajalle esityksen kokouksen pitämisestä ilmoittamansa asian käsittelyä varten. Tällöin puheenjohtaja määrää kokousajan. Puheenjohtaja voi perustellusta syystä peruuttaa kokouksen. Kokouskutsussa on ilmoitettava kokouksen aika ja paikka sekä käsiteltävät asiat. Kokouskutsu on toimitettava ensisijaisesti sähköisellä viestillä  ennen kokousta jäsenille ja muille,​ joilla on läsnäolo-​oikeus tai -​velvollisuus. Tilapäisen valionkunnan valmistelutehtävän vuoksi tilapäisen valiokunnan kokouksissa päätettäviä asioita ovat ainakin tarvittavien selvitysten hankkiminen,​ asianosaisen kuuleminen,​ lausunnon pyytäminen kunnanhallitukselta ja päätösehdotus valtuustolle.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää 

  • tulevasta kokousaikataulusta yllä olevan kuvauksen mukaisesti
  • seuraava kokous pidetään sovitusti maanantaina 24.02.2025.

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin. 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta on päättänyt pyytää asiassa alkuperäisen valtuustoaloitteen allekirjoittaneilta (heidän niin halutessaan) antamaan oman käsityksensä asiasta, tai osana muiden allekirjottaneiden kanssa, tai osana oman ryhmän lausuntoa.

Tilapäinen valiokunta on päättänyt hankkia tarvittavat selvitykset luottamuksen arvioinniksi. 

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää 

  • merkitä tiedoksi 9.12.2024 valtuustoaloitteen allekirjoittaneiden lausunnot
  • asiassa kuultavaksi kutsutut henkilöt tulleen kuulluksi
  • että sihteeri kokoaa saadut lausumat ja toimittaa ne valiokunnan jäsenille.

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin. 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta on päättänyt pyytää asiassa alkuperäisen valtuustoaloitteen allekirjoittaneilta (heidän niin halutessaan) antamaan oman käsityksensä asiasta, tai osana muiden allekirjoittaneiden kanssa, tai osana oman ryhmän lausuntoa.

Tilapäinen valiokunta on päättänyt hankkia tarvittavat selvitykset luottamuksen arvioinniksi. 

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää 

  • asiassa kuultavaksi kutsutut henkilöt tulleen kuulluksi
  • että sihteeri kokoaa saadut lausumat ja toimittaa ne valiokunnan jäsenille.

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta päätti edellisessä kokouksessaan jatkaa tarvittavien selvitysten hankkimista luottamuksen arvioinniksi. 

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää 

  • asiassa kuultavaksi kutsutun henkilön tulleen kuulluksi
  • jatkaa tarvittavien selvitysten hankkimista luottamuksen arvioinniksi.

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti

  • asiassa kuultavaksi kutsutun henkilön tulleen kuulluksi
  • että sihteeri kokoaa kerätyn materiaalin, ja toimittaa sen valiokunnan jäsenille.

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

 

Tuusulan kunnanvaltuuston päätöksellä perustettu tilapäinen valiokunta on saattanut loppuun kuulemisensa sekä asiaan liittyvän materiaalin keräyksen. Tilapäinen valiokunta siirtyy asian käsittelyssä seuraavaan vaiheeseen missä kerätyn materiaalin ja selvitysten perusteella laaditaan kysymyksiä asianosaiselle ja kuullaan ensimmäisenä asianosaista, Pormestari Kalle Ikkelää.

Kuulemistilaisuus on tarkoitus pitää tilapäisen valiokunnan seuraavassa kokouksessa tiistaina 1.4.2025 klo 17:00 alkaen.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää:

  • koota materiaalin, jota se on kerännyt kuulemisista, lausuntopyynnöistä, sekä muilla tavoin.
  • laatia materiaalin perusteella luottamuksen arvioimista varten keskeisimmät kysymykset mihin se haluaa Pormestari Kalle Ikkelän antavan oman lausuntonsa.
  • toimittaa kysymykset ja oleellisen materiaalin asianosaiselle pormestari Kalle Ikkelälle.
  • pyytää pormestari Kalle Ikkelää antamaan lausumansa 1.4.2025 tapahtuvassa kuulemistilaisuudessa.

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti

  • Valtuuttaa sihteerin kokoamaan kerätyt lausumat ja tekemään niistä koosteen, ja lähettämään koosteen sekä kysymykset asianosaiselle
  • Pyytää asianosaisen joko saapuvan paikalle itse vastaamaan kysymyksiin suullisesti, tai toimittamaan kirjallinen lausunto 1.4.2025 klo 17:15 mennessä
  • Huomauttaa asianosaiselle materiaalin luottamuksellisuudesta (asianosaisjulkisuus).

Kokouskäsittely

Puheenjohtajan avattua asiasta keskustelun asiasta päätti hän asian esittelijänä muuttaa päätösehdotuksensa seuraavanlaiseksi:

Tilapäinen valiokunta päättää:

  • Valtuuttaa sihteerin kokoamaan kerätyt lausumat ja tekemään niistä koosteen, ja lähettämään koosteen sekä kysymykset asianosaiselle
  • Pyytää asianosaisen joko saapuvan paikalle itse vastaamaan kysymyksiin suullisesti, tai toimittamaan kirjallinen lausunto 1.4.2025 klo 17:15 mennessä
  • Huomauttaa asianosaiselle materiaalin luottamuksellisuudesta (asianosaisjulkisuus).

---

Varapuheenjohtaja Mika Timonen saapui kokoukseen asian käsittelyn aikana 16:56 ja oli näin mukana asian käsittelyssä ja päätöksenteossa.

 

Perustelut

Pormestari esittää, että tilapäinen valiokunta myöntää hänelle lisäaikaa vastineen toimittamiselle ja kuulemiselle siten, että kuuleminen tapahtuisi viikolla 16. Asia käsitellään puheenjohtajan selostuksen perusteella. 

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää

  • käsitellä määräajan pidentämispyyntöä

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti

  • antaa lisää vastausaikaa pormesterin vastineen toimittamiselle 14.4.2025 klo 17.00 saakka. 

Eriävä mielipide

Ari Nyman

Kokouskäsittely

Puheenjohtajan avattua asiasta keskustelun, puheenjohtaja ehdotti että määräajan pidennys myönnetään. Jäsen Nymanin vastustettua ehdotusta, määräajan pidentämisestä suoritettiin äänestys. 
Puheenjohtaja totesi että ne, jotka kannattavat määräajan pidentämisestä, äänestävät "jaa" ja ne, jotka eivät kannata määräajan pidentämistä, äänestävät "ei". 

Suoritetussa äänestyksessä annettiin

  • 5 "JAA"ääntä (Huusko, Järvinen Mellin, Reinikainen, Timonen)
  • 1 "EI"-ääntä (Nyman)
  • 1 tyhjä (Stenvall)
     

Suoritetussa äänestyksessä annettiin 5 jaa-ääntä, 1 ei-ääntä ja 1 tyhjä. Puheenjohtaja totesi määräajan pidentämisen myöntämisen tulleen tilapäisen valiokunnan päätökseksi.

Ari Nyman ilmoitti päätöksestä eriävän mielipiteen. 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäisen valiokunnan kuulemisissa on kuultu kahta henkilöä, joiden nimitietoja ei ole sisällytetty aikaisempiin kuulemispöytäkirjoihin. Tilapäinen valiokunta päättää tässä yhteydessä vahvistaa kuultujen henkilöiden henkilöllisyyden.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää

  • todeta henkilöt Kristiina Salo, Markku Vehmas, sekä pääluottamusmiehet Antti Honkanen, Tomi Reimavuo, Tuula Hakonen ja Markku Kaarlejärvi tulleen kuulluksi osana tilapäisen valiokunnan aiempia kuulemisia. Pääluottamusmiehet tulivat kuulluksi yhdessä.

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti

  • todeta henkilöt Kristiina Salo, Markku Vehmas, Heikki Lonka, sekä pääluottamusmiehet Antti Honkanen, Tomi Reimavuo, Tuula Hakonen ja Markku Kaarlejärvi tulleen kuulluksi osana tilapäisen valiokunnan aiempia kuulemisia. Pääluottamusmiehet tulivat kuulluksi yhdessä.

Kokouskäsittely

Käsittelyn aikana esittelijä muutti pohjaehdotusta siten,​ että pohjaehdotukseen lisättiin nimi: Heikki Lonka. 

Muutokset huomioitu pöytäkirjassa. 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta on päättänyt pyytää pormestari Kalle Ikkelää antamaan oman käsityksensä asiasta.

Pormestaria tullaan kuulemaan suullisesti. 

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää 

  • merkitä asianosaisen pormestari Kalle Ikkelän tulleen kuulluksi
  • että sihteeri litteroi pormestari Kalle Ikkelän kuulemisen ja toimittaa sen tilapäisen valiokunnan jäsenille.

 

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti 

  • merkitä asianosaisen pormestari Kalle Ikkelän tulleen kuulluksi
  • että sihteeri litteroi pormestari Kalle Ikkelän kuulemisen ja toimittaa sen tilapäisen valiokunnan jäsenille.

Kokouskäsittely

Käsittelyn aikana puheenjohtaja esitti kysymyksen pormestari Kalle Ikkelälle, että oliko tällä mitään kommentoitavaa prosessiin liittyen ja että oliko pormestarilla riittävästi vastausaikaa. Pormestari Ikkelä vastasi, että lisäaika tuli tarpeeseen ja aika oli riittävä.
Puheenjohtaja kävi läpi avustajan roolin ja kuulemisen kulun.

Pormestari Kalle Ikkelä toimittaa lausuntonsa kirjallisena tilapäiselle valiokunnalle. Pormestarin lausunnon lisäksi asiakirja tulee sisältämään myös OTT Tolvasen oikeudellisen arvion asiasta.

Pormestari Ikkelä ja avustaja Tolvanen poistuivat kokouksesta asian käsittelyn jälkeen klo 18.00. 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta on suorittanut loppuun asiaan liittyvän materiaalin keräämisen ja kuultavien henkilöiden kuulemiset. Tilapäinen valiokunta on myös kuullut asianosaista pormestari Kalle Ikkelää henkilökohtaisesti ja ottanut samalla vastaan pormestarilta saamansa kirjallisen lausuman ja siihen sisältyvän hänen avustajansa OTT Matti Tolvasen tekemän oikeudellisen arvion.

Tilapäinen valiokunta on seuraavaksi päättänyt pyytää asiassa lausuntoa kunnanhallitukselta.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta päättää

  • pyytää kunnanhallitukselta lausuman Pormestari Kalle Ikkelän luottamuksen arvioimiseen liittyvässä asiassa. 

Päätös

Tilapäinen valiokunta päätti

  • pyytää kunnanhallitukselta lausunnon Pormestari Kalle Ikkelän luottamuksen arvioimiseen liittyvässä asiassa. 

Kokouskäsittely

Puheenjohtajan ehdotuksesta korjataan päätökseen sanan "lausuma" tilalle sana "lausunnon".

Puheenjohtajan esityksestä kirjataan, että edellisen kokouksen aikana kysytty Pormestari Kalle Ikkelältä, että haluaako tämä vielä tilaisuuden lausua kunnanhallituksen lausunnosta, johon pormestari vastasi, että haluaa varata tämän mahdollisuuden. Puheenjohtaja kysyi vielä, että riittääkö 7 päivää vastausajaksi, johon pormestari vastasi, että uskoisi sen riittävän. Puheenjohtaja varmisti vielä, että käykö pormestarille se, että kunnanhallituksen lausuma toimitetaan hänelle sähköpostitse, johon pormestari vastasi, että se käy.

Kokouksessa päätettiin toimittaa kunnanhallitukselle lausuntopyyntö seuraavanlaisena:

Tilapäinen valiokunta pyytää kunnanhallitukselta lausuntoa pormestarin luottamuksen arvioimiseen liittyen.

Kunnanhallitusta pyydetään, tutustuttuaan kuulemisista tehtyyn yhteenvetoon, sekä asianosaisen jättämään oikeudelliseen arvioon, antamaan lausuntonsa ja ottaa siinä kantaa/ esittämään näkemyksensä:

  • onko olemassa asiallisia ja painavia perusteita, joiden johdosta pormestarin voidaan katsoa menettäneen valtuuston luottamuksen
  • yksilöidä näkemyksensä näistä syistä, perustuen kunnanhallitukselle toimitettuun materiaaliin
  • kunnanhallituksella on myös mahdollisuus tehdä muita huomioita prosessista

 

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta on pyytänyt kunnanhallituksen lausuntoa pormestarin luottamuksen selvittämiseksi. Samalla pormestarilta on tiedusteltu haluaako tämä lausua asiassa kunnanhallituksen lausunnon jälkeen. Pormestari on ilmoittanut varaavansa tilaisuuden lausua asiassa.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta

  • merkitsee kunnanhallituksen lausunnon vastaanotetuksi.
  • merkitsee tiedoksi pormestarin ilmoituksen olla lausumatta asiassa.

Päätös

Tilapäinen valiokunta

  • merkitsi kunnanhallituksen lausunnon vastaanotetuksi
  • merkitsi tiedoksi pormestarin ilmoituksen olla lausumatta asiassa.

Valmistelija

Antti Vehi, vs. lakimies, antti.vehi@tuusula.fi

Perustelut

Tilapäinen valiokunta laatii esityksen asiassa valtuustolle 7.5.2025 kokouksessa.

Ehdotus

Esittelijä

Aarno Järvinen, aarno.jarvinen@luottamus.tuusula.fi

Tilapäinen valiokunta esittää valtuustolle päätettäväksi nauttiiko pormestari valtuuston luottamusta vai epäluottamusta.

Päätös

Tilapäinen valiokunta päättää ehdottaa valtuustolle että

VALTUUSTO päättää

  • todeta pormestari Kalle Ikkelän menettäneen valtuuston luottamuksen
  • erottaa kuntalain 34.3 §:n nojalla pormestari Kalle Ikkelän pormestarin tehtävästä.



Perustelut:

Tilapäinen valiokunta katsoo, että se ei ole löytänyt pormestarin toiminnassa mitään lainvastaisuuksia, mutta se katsoo niinikään, että pormestari on epäonnistunut poliittisessa johtamisessa. Pormestarin käyttäytymisen katsotaan olleen joissain tilanteissa epäsovinnaista ja poliittinen ohjaus on epäonnistunut useissa asioissa.

Pormestarin katsotaan esimerkiksi puuttuneen toiminnassaan liiallisesti kunnan operatiivisen puolen toimintaan, kuten infran rakentamiseen ja kaavoitukseen.

Pormestari ei ole käyttänyt käytettävissä olevaa asemaansa vaikuttaakseen pääluottamusmiesten esille nostamiin ongelmiin.

Tilapäisen valiokunnan keräämästä aineistosta:

Tilapäinen valiokunta on käsitellyt sen arvioitavana olleen materiaalin sellaiseksi, että se voidaan viedä pöytäkirjan liitteenä kunnan verkkosivuille loukkaamatta yksityisyyden suojaa tai kenenkään kunniaa.

Tilapäinen valiokunta ei myöskään voi lähteä muokkaamaan kuulemismuistioita koska ne ovat suoria litterointeja. Materiaalin muokkausta ei voida tehdä koska se saattaisi myös vaikuttaa prosessin kokonaisuuteen ja osallisen oikeuteen vastata uusiin asioihin.
 

​​​​​Lisäksi tilapäinen valiokunta päätti

  • littää käyttämänsä materiaalin osaksi pöytäkirjaa
  • tarkastaa ja hyväksyä pöytäkirjan tämän asian osalta välittömästi kokouksessa.

Eriävä mielipide

Jäsen Janne Mellin jätti asiassa seuraavan eriävän mielipiteen:

"Eriävä mielipide Tilapäisen valiokunnan päätökseen:

Tilapäinen valiokunta ei ole selvityksessään löytänyt riittäviä perusteita pormestarin luottamuksen menettämiseksi. Pormestari on toiminut lain ja hallintosäännön määrittelemien toimivaltuuksien mukaisesti. Epäsovinnaiseen käyttäytymiseen liittyen näyttöä ei ole esimerkiksi häirintäilmoitusten muodossa kertynyt, joten sen todentaminen jää yksittäisten henkilöiden henkilökohtaisiksi kokemuksiksi. Pääluottamusmiesten esiin nostamiin huoliin pormestarilla ei ole toimivaltansa puitteissa ollut mahdollisuutta puuttua mainittua enempää. Tämä käy ilmi myös kerätystä materiaalista. Pormestari on toimikaudellaan toiminut määrätietoisesti kuntaa kehittäen strategian ja pormestariohjelman kirjausten mukaisesti. Näillä perusteilla en voi olla tilapäisen valiokunnan esityksen takana."

Puheenjohtaja Aarno Järvinen jätti asiassa seuraavan eriävän mielipiteen:


"Eriävänä mielipiteenäni katson, että Tilapäisen valiokunnan tietoon ei ole tullut näyttöä pormestarin toimimisesta lakien tai hallintosäännön vastaisesti. Eri henkilöiden, mm pääluottamusmiesten kuulemisissa on tosin noussut esiin asioita, joita ei voi pitää hyvänä tai esimerkillisenä poliittisena johtamisena. Tätä en kuitenkaan pidä objektiivisena epäluottamusperusteena."

Kokouskäsittely

Puheenjohtajan avattua keskustelun tilapäinen valiokunta kävi keskustelua päätösehdotuksesta valtuustolle. Keskustelun pohjalta puheenjohtaja totesi, että yksimielisyyttä päätösehdotuksen sisällöstä ei ole, joten suoritetaan nimenhuutoäänestys. 

Tilapäinen valiokunta hyväksyi puheenjohtajan esityksen äänestystavasta, että ne, joiden mielestä pormestari ei nauti luottamusta äänestävät "JAA" ja ne, joiden mielestä pormestari nauttii luottamusta, äänestävät "EI". 

Suoritetussa äänestyksessä annettiin

  • 4 "JAA" ääntä (Ari Nyman, Kari Friman, Monica Avellan, Johanna Sipiläinen)
  • 3 "EI"-ääntä (Aarno Järvinen, Janne Mellin, Outi Huusko)
     

Suoritetussa äänestyksessä annettiin 4 jaa-ääntä, 3 ei-ääntä. Puheenjohtaja totesi, että äänestyksen perusteella tilapäinen valiokunta esittää valtuustolle, että pormestari ei nauti valtuuston luottamusta ja hänet erotetaan kuntalain 34.3 §:n nojalla pormestarin tehtävästä.

Puheenjohtaja Aarno Järvinen ja jäsen Janne Mellin jättivät päätökseen eriävän mielipiteen. Toimitetut kirjalliset perustelut eriävään mielipiteeseen on liitetty pöytäkirjaan.

Päätösehdotus

Valtuusto päättää

  • todeta pormestari Kalle Ikkelän menettäneen valtuuston luottamuksen
  • erottaa kuntalain 34.3 §:n nojalla pormestari Kalle Ikkelän pormestarin tehtävästä.