Perustelut
Asemakaava-alue sijaitsee Tuusulan kunnassa, Lahelan alueella. Alue sijoittuu Autiorinteen, Lahelanrinteen, Lahelankankaan, Lahelanpelto II ja Mikkolan pientalovaltaisten alueiden sekä Hämeentien väliselle alueelle, joka on nykytilassa pääosin maa- ja metsätalousaluetta. Alueen halki kulkee Tuusulanjoki. Suunnittelualue on pohjavesialuetta, ja Tuusulanjoen ympärillä on tulvivaa aluetta. Asemakaavan tavoitteena on tuottaa asuintontteja olevien asuinalueiden jatkeeksi. Asemakaavalla tuetaan monipuolista tonttitarjontaa sekä erilaisia asumismuotoja. Alueen suunnittelussa kiinnitetään huomiota alueen luontoarvojen säilyttämiseen, pohjavedensuojeluun, maisemallisten arvojen huomioimiseen, kevyen liikenteen reittien laadukkuuteen sekä alueen virkistyskäytön edistämiseen. Asemakaavan myötä alueelle suunnitellaan toimivaa ja turvallista liikenneympäristöä, joka palvelee sekä alueelle kaavoitettua Lahelan koulua, uutta muodostuvaa asuinaluetta että alueen lävitse kulkevaa liikennettä. Asemakaava perustuu Lahelanpellon yleissuunnitelman päivityksen aineistoihin (Ramboll Oy, KKL 20.3.2024). Suunnittelualueen liikenteen kannalta olennaista katualuetta kehitetään Lahelanorren asemakaavatyössä. Suunnittelualue on mukana laadittavassa Vihersiniverkostosuunnitelmassa (VISSI), Tuusulanjokilaakson virkistyskäytön yleissuunnitelmassa sekä Viher- ja ulkoliikuntapalveluiden kehittämissuunnitelmassa (VIPU). Lahelanorren ja Lahelan Kampuksen asemakaavojen alueet on rajattu suunnittelualueen ulkopuolelle.
Asemakaavan nimistöä on suunniteltu nimistötoimikunnan aikaisemmissa kokouksissa nimellä; Lahelanpellon yleissuunnitelman nimistö. Nimistöä on Lahelanpelto III:n osalta suunniteltu 10.8.2023, 16.11.2023 ja 14.3.2024 pidetyissä kokouksissa.
Aikaisemmissa kokouksissa on nimistötoimikunta päättänyt ehdottaa:
- Lahelanpellontien ja Lahelanrinteen väliin tulevalle alueelle suunniteltaisiin Viljelyskasveista johdettuja nimiä
- Lahelanpellontien ja Autiorinteen väliin tulevalle alueelle suunniteltaisiin maatalouden eri työvaiheiden, sekä niissä käytettyjen työkoneiden nimistä johdettua nimistöä. Tutkitaan myös mahdollisuutta käyttää ryytimaasta johdettua nimistöä
- suunnitellun Lahelankaarteen länsipuolelle tulevalle asuinalueelle, on ehdotettu nimistöksi vesi-aihe, jossa olisi huomioitu Lahelan pohjavesialue.
Kokouksessa olisi tarkoitus tutustua nimiehdotuksiin ja niiden sijoittumiseen mahdollisessa asemakaavassa.
Päätösehdotus
Ehdotus päätetään kokouksessa.