Valmistelija
                        
                        
                            
                                Antti-Pekka Röntynen, hallintojohtaja, antti-pekka.rontynen@tuusula.fi
                            
                         
                    
                    
                        Perustelut
                        
                        Hallintosäännön 77 §:n mukaan nuorisovaltuusto voi nimetä valtuuston kokoukseen edustajansa, jolla on läsnäolo- ja puheoikeus. Nuorisovaltuuston edustajalla ei kuitenkaan ole läsnäolo-oikeutta valtuuston suljetussa kokouksessa. Lisäksi valtuusto on päättänyt, että ikäihmisten neuvoston, lapsi- ja perheasiainneuvoston sekä vammaisneuvoston edustajalla on läsnäolo- ja puheoikeus valtuuston kokouksissa. Näin ollen kaikilla vaikuttamistoimielimillä on valtuustossa yksi edustaja. 
Hallintosäännön 117 §:n mukaan nuorisovaltuusto voi nimetä lautakuntien kokouksiin edustajansa, jolla on läsnäolo- ja puheoikeus. Nuorisovaltuuston edustajalla ei kuitenkaan ole läsnäolo-oikeutta lautakuntien erikseen rajaamissa asioissa. Kunnanhallitus päätti kokouksessaan 9.6.2025 § 303, että nuorisovaltuuston edustaja voidaan kutsua kunnanhallituksen kokoukseen, milloin käsiteltävä asia sitä edellyttää.  Näin ollen nuorisovaltuutetut ovat edustettuina myös lautakunnissa ja käsiteltävän asian perusteella kunnanhallituksessa.
Varmasti on perusteltua miettiä nuorten vaikuttamismahdollisuuksia kunnan toimintaan ja palveluihin, mutta nuorisovaltuuston edustajien lisääminen valtuustossa kahteen ei ole tehokkain toimintatapa asiassa. Sen sijaan keskeistä on päästä vaikuttamaan asioihin jo ennen valtuustoa valmisteluvaiheessa ja tämä tapahtuu varmasti tehokkaimmin lautakuntatasolla, jossa hallintosääntökirjaukset tämän jo toteavat. Näin ollen on tarkoituksenmukaista pitää hallintosääntö nuorisovaltuutettujen osalta ennallaan. Määrän lisäämisen sijasta nuorisovaltuusto voisin yhä enemmän koota nuorison kantoja kokoukseen eri asioissa ja välittää niitä valtuustolle edustajansa välityksellä kokouksissa. Näin myös muutoin edustuksellisessa demokratiassa yksittäinen kuntalainen toimii. 
Valtuustoaloitteeseen vastaaminen on viivästynyt henkilövaihdosten ja henkilösidonnaisten toimintamallien vuoksi. Valtuustoaloitteiden käsittelyä ja prosessia selkeytetään syksyn 2025 aikana. 
                     
                    
                    
                        Ehdotus
                        
                        
                            
                                Esittelijä
                            
                            
                                
                                    Antti-Pekka Röntynen, hallintojohtaja, antti-pekka.rontynen@tuusula.fi
                                
                             
                        
                        
                            
Kunnanhallitus päättää ehdottaa valtuustolle, että
VALTUUSTO päättää
	- merkitä tiedoksi valtuustoaloitteeseen annetun vastauksen;
 
	- katsoa nuorisovaltuuston edustaja Emil Jacobssonin valtuuston kokouksessa 8.11.2021 § 160 tekemän aloitteen tulleen loppuun käsitellyksi.
 
                        
                     
                    
                        Päätös
                        
                        Kunnanhallitus päätti ehdottaa valtuustolle, että 
VALTUUSTO päättää
	- merkitä tiedoksi valtuustoaloitteeseen annetun vastauksen;
 
	- katsoa Tuusulan Keskustan-, Tuusulan RKP- ja Tuusulan Kristillisdemokraattien-valtuustoryhmän sekä yksittäisten valtuutettujen valtuuston kokouksessa 11.11.2024 § 120 tekemän aloitteen tulleen loppuun käsitellyksi.